Warsztaty dziennikarskie “Zostań reporterem!”

baner

Warsztaty dziennikarskie “Zostań reporterem!”

Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne.
Każdy uczestnik warsztatów nauczy się:

– jak pisać i redagować teksty,
– jak przeprowadzać wywiady,
– robić zdjęcia i fotoreportaże, wstawiać zdjęcia do swoich tekstów,
– jak redagować szkolną gazetkę,
– jak założyć swój blog w internecie,
– jak nagrywać materiały radiowe i krótkie filmiki,
– jak tworzyć proste filmy YouTube (nagrywanie, edycja, mix-media),
i wiele wiele innych bardzo ciekawych i aktualnych rzeczy związanych z dziennikarstwem i nowymi technologiami! Na zajęciach dużo ćwiczeń praktycznych.

W programie warsztatów także spotkania z dziennikarzami polonijnych mediów, fotoreporterem i twórcą stron internetowych. Efekty pracy młodych reporterów bedą umieszczane na specjalnej stronie internetowej młodych uczniów-dziennikarzy na naszym portalu.

Grupy: min. 10-15 osób w grupie. Warsztaty obejmują 10 zajęć. Zajęcia trwają 1,5 godz.
Uczestnicy otrzymują materiały dziennikarskie: notesy, długopisy, płyty CD ze swoimi nagraniami
i materiałami.

Każda szkoła, która zainteresowana jest przeprowadzeniem warsztatów dziennikarskich w swojej placówce: dobrapolskaszkola@interia.pl lub office@pcgpl.com

Warsztaty dziennikarskie w polskiej szkole im. Św. Jadwigii. Ridgewood, NY.

SZKOLNI REPORTERZY” Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Świętej Jadwigii na Ridgewood w Nowym Jorku.

Zajęcia dziennikarskie zorganizowane przez nasz portal prowadzone były w 2011 r. wśród uczniów IV klasy Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Świętej Jadwigii na Ridgewood w Nowym Jorku. Prezentujemy klip wykonany w dużej mierze przez uczestników warsztatów!

Młodzi dziennikarze z Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, Nowy Jork.

Kolejna grupa polskich dzieci w Nowym Jorku rozpoczęła dziennikarskie warsztaty organizowane przez nasz portal. W tym roku szkolnym do grona najmłodszych polonijnych dziennikarzy dołączyli uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Jedenastoosobową grupę młodzieży w wieku od 11 do 15 lat prowadzi Wojtek Maślanka, szef byłego Polskiego Radia 910 AM
i obecnie również współtwórca tworzącej się nowej polonijnej rozgłośni radiowej Polskie Radio NYC (www.polskieradionyc.com)

Na zajęciach uczniowie mają okazję m.in. nauczyć się pisać i redagować teksty, przeprowadzać wywiady, robić zdjęcia i fotoreportaże, redagować szkolną gazetkę, nauczyć się, w jaki sposob założyć swój blog
w internecie, jak nagrywać materiały radiowe, krótkie filmiki i wiele innych ciekawych i aktualnych rzeczy związanych z dziennikarstwem i nowymi technologiami!

Do tej pory młodzi adepci dziennikarstwa zapoznali się z podstawowymi zasadami wywiadu radiowego.
Po przeszkoleniu każdy miał okazję przeprowadzenia samodzielnego, nagrywanego wywiadu w parach,
co wywoływało dużo emocji wśród wszystkich uczestników. Jeden z uczniów, Konrad Miszczak, miał okazję przeprowadzić wywiad z uczestniczącą gościnnie na warsztatach Martą Kustek, redaktor naczelną naszego portalu który jest organizatorem warsztatów dziennikarskich w polonijnych szkołach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć, które odbyły się w sobotę, 22 października 2011 r.

 

Eryk Krawiec.

Eryk Krawiec.

Wojtek Maślanka, Marta Kustek, Anna Kubicka, dyrektor szkoły im. H. Sienkiewicza z uczestnikami zajęć

Wojtek Maślanka, Marta Kustek, Anna Kubicka, dyrektor szkoły im. H. Sienkiewicza z uczestnikami zajęć

Kasia Kobeszko i Patrycja Plouchna.

Kasia Kobeszko i Patrycja Plouchna.

Patryk Starzec.

Patryk Starzec.

Nicole Andrzejewska i Kasia Kobeszko.

Nicole Andrzejewska i Kasia Kobeszko.

Prowadzący Wojtek Maślanka na zajęciach z młodymi dziennikarzami.

Prowadzący Wojtek Maślanka na zajęciach z młodymi dziennikarzami.

Patryk Starzec i Robert Ignatowicz.

Patryk Starzec i Robert Ignatowicz.

IMG_5189m

Patrycja Plouchna i Julia Zielińska.

Patrycja Plouchna i Julia Zielińska.

IMG_5140m

W zajęciach uczestniczyła Marta Kustek z portalu www.DobraPolskaSzkola.com

W zajęciach uczestniczyła Marta Kustek z portalu www.DobraPolskaSzkola.com

Zdjęcia: Andrzej Cierkosz

“SUPER KID REPORTERS”  z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w East Stroudsburg w Pennsylvanii

Warsztaty dziennikarskie polonijnych uczniów odbyły się w polskiej szkole im. Mikolaja Kopernika z East Stroudsburg, PA. Po odbyciu teoretycznych zajęć, uczniowie otrzymali nie lada zadanie – przeprowadzenia wywiadu z senatorem Mario Scavello w Harrisburg, PA, który bardzo chętnie zgodził się porozmawiać ze świeżo upieczonymi młodymi dziennikarzami. Zdjęcia wykonane w trakcie wywiadu zostały zrobione przez 10-letniego Davida, z Super Kid Reporters.

Dzieci z grupy Super Kid Reporters mieli okazję odwiedzić studio telewizyjne TV-Polmusic oraz studio radiowe Radio 910 AM NY. Okazało się, że podróż w te dwa miejsca była magiczna. Może za sprawą kamer, przycisków, monitorów, światełek, mikrofonów które tworzą świat zupełnie inny od tego widzianego oczyma telewidza i słuchacza, no i te wszystkie możliwości techniczne…

Mali reporterzy pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach wracali z tych miejsc, by już z większą świadomością spoglądać w odbiorniki telewizyjne, słuchać radia i z zapałem uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, które mają na celu poszerzać i pogłębiać wiedzę na temat pracy dziennikarza.

Nie można zapominać o tym, że dziecko jest twórcze, chętne do pracy, kiedy może realizować swoje własne pomysły, tworzyć, odkrywać, uczyć się czegoś nowego. Redagowanie gazetki szkolnej, prowadzenie wywiadów, pisanie artykułów jest właśnie taką formą, która wszechstronnie aktywizuje twórczość dziecka. Mali dziennikarze poznają problemy etyki dziennikarskiej, wpływ masmediów na rzeczywistość, w tym na kształtowanie osobowości młodego człowieka. Zdobywają wiedzę z zakresu terminologii dziennikarskiej, jednocześnie doskonalą umiejętności poprawnego posługiwania się językiem. Poprzez własną twórczość, rozwijają kompetencje komunikacyjne, wyrażają własne sądy, opinie, przeżycia oraz emocje. Przetwarzając i selekcjonując informacje, stają się odpowiedzialni za własne wypowiedzi. Redagując gazetkę szkolną uczą się współpracy, korzystają z różnych źródeł informacji, wyrabiając w sobie pracowitość, systematyczność i cechy niezbędne do pracy w zawodzie dziennikarza. 

Dlatego warto, poprzez różnorodne działania, rozbudzać twórczą aktywność dziecka. Zachęcić do uczestniczenia w warsztatach dziennikarskich, które pozwalają na realizację zainteresowań czytelniczych, medialnych, poznanie specyfiki pracy dziennikarza, a przede wszystkim bycie małym dziennikarzem, wydającym gazetkę szkolną lub współpracując z polonijnymi mediami.
Nasze polonijne dzieci potrafią bardzo dużo. Wystarczy tylko stworzyć im odpowiednie warunki rozwoju a na efekty nie trzeba czekać długo. Jako przedstawiciele poloni powinniśmy zadbać o to aby powstała w przyszłości nowa kadra w tak ważnym fachu jakim jest dziennikarstwo. Musimy zadbać aby przyszli przedstawiciele różnych organizacji polonijnych potrafil pisac, czytać i mówić w języku ojczystym jakim jest język Polski.

Janusz Pstrągowski

Orgaznizator i prowadzący warsztaty w East Stroudsburg, PA.