“Podziel się książką!”

podziel_sie__ksiazka“Światowy Dzień Książki” i akcja “Podziel się Książką!”

Akcja społeczna “Podziel się książką!”, została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Książki i miała na celu zachęcenie Polonii na wschodnim wybrzeżu USA do częstszego sięgania po książkę, jak i zwrócić uwagę na problem spadku czytelnictwa w ostatnich latach, kiedy książki cyfrowe zastępują pozycje drukowane.

Prawie wszystkie książki warte są przeczytania, nie wszystkie – warte kupienia. Dlatego kilka lat temu – narodził się book croosing, czyli akcja dzielenia się książką, do której Fundacja Dobra Polska Szkoła postanowiła się przyłączyć. W wybranych miejscach ustawione zostały specjalne koszyki, do których trafiały przeczytane i niepotrzebne już książki. Każdy mógł przynieść własną, przeczytaną książkę, zarówno polską, jak i angielską, którą chciałby oddać lub przyjść, by znaleźć do poczytania coś specjalnego – dla siebie (za darmo).

Akcja miała służyć promocji czytelnictwa książek, zachęcać do wymiany książek, by po przeczytaniu nie leżały one na naszych półkach, lecz były w obiegu i mogło z nich korzystać więcej osób. Jest to istotne szczególnie wśród Polonii w USA, gdzie polskie książki, wydawnicze nowości są mniej dostępne niż w Polsce.

Od początku kwietnia 2010 r. w wielu miejscach Nowego Jorku, New Jersey, Philadelphii i Harrisburgu, PA, stały kosze z książkami, do których każdy mógł włożyć swoją przeczytaną już książkę i w zamian wybrać coś dla siebie.

Kosze z książkami do wymiany umieszczone zostały w wybranych polskich sklepach oraz w prawie wszystkich oddziałach Unii Polsko – Słowiańskiej (na Ridgewood, Maspeth, Brooklyn i Queens i Long Island) oraz w Bayonne, Clifton, Linden, Union, Garfield i Trenton, NJ.), która przyłączyła się do promowania czytania książek, w Philadelphii (PA) – w delikatesach Polka Deli, w Harrisburgu (PA) – w Polskim Klubie Polish-American Association. Akcja “Podziel się Książką!” trwała przez cały kwiecień.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.