O projekcie

Projekt realizowany jest od 2015 roku przez Fundację Dobra Polska Szkoła oraz jej polskiego partnera Fundacja Edukacja dla Demokracji, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest on uwieńczeniem akcji “W naszym domu mówimy po polsku!” prowadzonej od 2010 r. w polonijnym środowisku promującej rozmawianie w języku polskim w polskich rodzinach zamieszkałych poza granicami kraju.

Celem nowego święta w polonijnym środowisku jest promowanie języka polskiego nie tylko wśród polskich rodzin, ale również wśród amerykańskich sąsiadów i przyjaciół, zachęcanie do mówienia niezaśmieconą angielskimi naleciałościami polszczyzną oraz wskazywanie na osiągnięcia Polaków w kulturze amerykańskiej.

Szczegółowe informacje na temat Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na stronie www.PolishBilingualDay.com

Uroczysta proklamacja Polonijnego Dzień Dwujęzyczności odbyła się 13 września 2015 roku w Polskim Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności odbył się 10 października 2015 r. W tym dniu, w ramach jego obchodów zorganizowanych zostało w USA sześć całodziennych wydarzeń, które obejmowały m.in. recitale, wystawy, występy zespołów folklorystycznych, konkursy, wystawy prezentujące Polaków, którzy wpisali się do historii świata, stoiska z polskimi książkami oraz płytami, a także dyktanda dla dorosłych i minilekcje polskiego dla Amerykanów. Imprezy z okazji święta polskiego języka odbyły sie w Nowym Jorku, Mahwah NJ, Wallington NJ, Copiague NY, Bostonie MA i Denver CO, dodatkowo również w polskich szkołach w Chicago, i na Ukrainie.