Konkurs filmowy “Młodzi o Polsce”

Projekt “Młodzi o Polsce” realizowany był wspólnie z warszawską Fundacją Instytut Innowacji oraz Urzędem Miasta Ełk i dedykowany polonijnej młodzieży szkolnej w USA. Projekt był finansowany w ramach programu “Współpracy z Polonią i Polakami za granicą 2015” Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ramach projektu młodzież została zaproszona do udziału w warsztatach filmowych oraz konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu fabularnego promującego Polskę.

26 września 2015r. miała miejsce uroczysta premiera w Nowym Jorku (link), podczas której zostało pokazanych 4 filmów zrealizowanych podczas warsztatów filmowych w szkołach polonijnych w Nowym Jorku, Connecticut i New Jersey. 28 września miała miejsce premiera w Warszawie, która odbyła się w hotelu Marriott.

Najlepsza praca została realizowana w Polsce z udziałem zwyciężczyni konkursu Gabrieli Zanko. Gabrysia dzięki udziałowi w konkursie przyjechała pierwszy raz do Polski, od czasu, gdy wyjechała do USA wraz z rodzicami w wieku 4 lat. Podczas realizacji filmu Gabrysia po raz pierwszy miała okazję pływać jachtem, motorówką i odwiedzić piękne Mazury. Zwycięski scenariusz opowiada o przyjaźni, która spotyka młodych ludzi w niespodziewanym dla nich czasie i miejscu. Wspólne wakacje w Ełku stają się czasem wielu ciekawych przygód i zabawy oraz poznawania jednych z najpiękniejszych miejsc Polski.

Film wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę Janek Kowalewski z Ełku, który doświadczenie aktorskie zdobył m.in. na planie filmu “Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. W filmie wystąpiły także: Daria Mioduszewska oraz Gabriela Zanko. W epizodzie w Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpił kpt. Janusz Walędzik, ps. Czarny z batalionu Chrobry II.