Aktualnosci

Tropem polskich zamków – nowy projekt Fundacji Dobra Polska Szkoła

Zamek 'Kamieniec'

Zamek ‘Kamieniec’

Tropem polskich zamków

Malowniczo położone twierdze, zagadkowe ruiny, ukryte skarby, legendy i tajemnice – oto miejsca, gdzie króluje przeszłość, a prawda historyczna przeplata się z fantazją. Zamki od zawsze przyciągały wycieczkowiczów i od początków turystyki zawsze traktowane były jako największe atrakcje turystyczne. Z ogromną przyjemnością przedstawiamy nowy projekt Fundacji Dobra Polska Szkoła Tropem polskich zamków, który ma na celu przybliżenie, szczególnie Polakom zamieszkałym poza granicami Polski, informacji na temat jednych z najpiękniejszych skarbów naszej rodzimej historii, architektury i kultury – polskich zamków.

Polska jest krajem, w którym można znaleźć zamki, zarówno odrestaurowane, jak i w postaci zjawiskowych ruin, i które mogłyby posłużyć jako sceneria dla niejednego filmu fantasy. Zresztą polskie zamki nie raz „występowały” w filmach czy teledyskach, i to nie tylko polskiej produkcji. Niemal każdy zamek oprócz przebogatej historii kryje w sobie tajemnicę w postaci jakieś lokalnej legendy, chociażby o zamieszkujących je wciąż duchach poprzednich właścicieli.

Większość polonijnych rodzin wyjeżdża na wakacje do Polski. Tym rodzinom, których dzieci przyszły na świat w USA, zależy na podtrzymywaniu więzi z krajem ojczystym, a co za tym idzie na zapoznaniu potomków z Polską, jej kulturą, tradycją i ważnymi miejscami na polskiej mapie. Wyjazd do Polski jest dla nich jednym z najważniejszych narzędzi zarówno celebrowania polskiego pochodzenia, jak i nauki języka polskiego, dlatego wiele rodzin chętnie korzysta z możliwości spędzenia letnich wakacji w Polsce i poznawania nowych ciekawych miejsc, które przede wszystkim będą atrakcyjne dla ich dzieci.

Dlaczego polskie zamki?

Polskie zamki są jednym z ulubionych tematów, jakie podejmuje polonijna młodzież w rozmowach o ciekawych miejscach w Polsce, które miała okazję odwiedzić w czasie wakacji. To także ulubiony temat prac polonijnych dzieci i młodzieży zgłaszanych do prowadzonych na portalu DobraPolskaSzkola.com od kilku lat konkursów.

Jak się okazuje, polskie zamki są swego rodzaju magnesem, który przyciąga młodych Polaków do poznawania kraju przodków i zachęca do odwiedzin ojczyzny ich rodziców, a także sprawia, że poznawanie polskiej kultury, historii i geografii staje się dla nich dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. We współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konkursie Filmowym “Młodzi o Polsce”, który został przeprowadzony w 2015 roku przez naszą fundację wśród polonijnej młodzieży a dotyczył m.in. napisania scenariusza krótkiego filmu o Polsce, wśród otrzymanych prac ponad połowa zakładała powstanie filmu, którego akcja odbywać się miała na polskich zamkach. Jak widać, między innymi to dzięki zamkom, w oczach polonijnych dzieci i młodzieży rośnie atrakcyjność kraju ich rodziców.

Fundacja Dobra Polska Szkoła, przy współpracy z urzędami miast lub muzeów zarządzających wybranymi zamkami, wychodząc naprzeciw tym zainteresowaniom, pragnie za pomocą swojego projektu przybliżyć polonijnym rodzicom te miejsca, które warto odwiedzić ze swoimi dziećmi, a dzieci i młodzież – łącząc przyjemne z pożytecznym – zachęcić do aktywnego poznawania kraju rodziców przez zgłębianie historii i geografii Polski. Tym bardziej, że każdy zamek niesie ze sobą niezwykłą historię – zarówno tę oficjalną, którą znajdą w podręcznikach do historii czy geografii, jak i tę mniej oficjalną, która zawarta jest w podaniach i legendach, a która z pewnością zainteresuje wielu młodych Polaków.

Szczegółowe informacje o polskich zamkach na nowej stronie www.PolskaDlaCiebie.com

W ramach projektu utworzona została nowa strona www.PolskaDlaCiebie.com na której informacje o zamkach w Polsce stanowią jeden z głównych tematów serwisu.

Odwiedzający stronę zostaną zabrani w wirtualną podróż po kolejnych polskich zamkach; mają okazję poznać ich przebogatą historię oraz liczne ciekawostki, wśród których znajdują się zarówno znane legendy, jak i zasłyszane opowieści.

Na stronie znajdują się praktyczne porady zarówno dla tych, którzy wybierają się w podróż do Polski, jak i dla tych, którzy są już na miejscu, ale nie wiedzą, gdzie wygodnie przenocować, smacznie zjeść i jak spędzić wolny czas. Będą więc informacje na temat zwiedzania danego zamku (dni i godziny otwarcia, cennik, itp.), organizacji podróży, zakwaterowania czy wyboru restauracji, jak i szczypta ciekawostek, które przydadzą się na miejscu.

Nie zapomnieliśmy o molach książkowych! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy spis pozycji książkowych na temat danego zamku lub miasta, w którym znajduje się dany obiekt.

O zamkach na portalu DobraPolskaSzkola.com

Również na portalu DobraPolskaSzkola.com skierowanym do polonijnych rodzin, powstała rubryka Tropem polskich, w której systematycznie publikowane będą nowe informacje.

Konkursy i prezentacje

Wraz z informacjami na stronie ogłaszane będą również konkursy i quizy poświęcone polskim zamkom i miejscowościom, w których się znajdują. Również w wybranych polskich sobotnich szkołach w USA, w ramach lekcji historii i geografii, przedstawione zostaną multimedialne prezentacje na ten temat. Posłużą one polonijnym nauczycielom jako doskonałe źródło wiadomości, dzięki którym będą mogli urozmaicić lekcje języka polskiego, historii czy geografii, mogą być jednocześnie zachętą dla młodych ludzi do odwiedzin tych miast i zwiedzenia przedstawionych zamków podczas wakacyjnego pobytu z rodzicami w Polsce.

Zanim więc wybierzesz się ze swoją rodziną w podróż do Polski, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej rubryki, w której zamieszczać będziemy dużo więcej informacji niż w oficjalnych przewodnikach i które, mamy nadzieję, zachęcą Ci do odwiedzenia tych niezwykłych miejsc, szczególnie ze swoimi dziećmi.

Nawet największa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Pierwszym krokiem podróży do Polski jest jej wirtualne odwiedzenie strony www.PolskaDlaCiebie.com

 

Zapraszamy!